رالی ملی خانوادگی سفور
2018/05/06
رالی خمینی شهر
2018/05/06

چوگان

آیین افتتاحیه بازی چوگان به مناسبت ایام نوروز باستانی در میدان امام (ره) اصفهان برگزارگردید

به مناسبت ایام نوروز و به پاسداشت ثبت ورزش چوگان به نام ایران در فهرست یونسکو، مسابقات چوگان  از ابتدا تا ۱۱ فروردین ماه همه‌روزه از ساعت ۱۱ صبح در میدان نقش جهان اصفهان برگزار شد.

این آیین کهن به صورت رژه نمادین اسب‌ها، با حضور مردم و نواختن موسیقی محلی از چهلستون به سمت میدان امام (ره) آغاز شد و به صورت مسابقه در میان تیم‌های سازمان میراث فرهنگی، خلیج فارس، نقش جهان و هیئت چوگان اصفهان برپا شد.

مسئول کمیته فرهنگی و تفریحی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان قدیم در بخشی از میدان نقش جهان بازآفرینی شده است، گفت: با توجه به اینکه ورزش چوگان به ثبت جهانی رسیده، پیشنهاد برگزاری مسابقات چوگان در میدان امام (ره) که به ‌عنوان مهم‌ترین و قدیمی‌ترین میدان استاندارد تاریخی چوگان و از جایگاه‌ها و خاستگاه‌های مهم این ورزش بوده است، ارایه شد.

مرتضی رشیدی افزود: در این راستا به منظور معرفی فرهنگ و هویت تاریخی اصفهان برگزاری مسابقات چوگان در ایام نوروز از سوی کمیته فرهنگی و تفریحی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان برنامه ریزی شد و بر این اساس شهروندان اصفهانی و گردشگران نوروزی  در این مسابقات شرکت کردند.

قابل ذکراست: بازی چوگان پس از تلاش‌های بسیار مسئولان در آذرماه ۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام ایران ثبت گردید، میدان نقش جهان نیز که قدیمی‌ترین میدان‌ چوگان دنیا محسوب می‌شود ، بر همین اساس برگزاری بازی چوگان از جمله ویژه ‌برنامه‌های طرح نوروزگاه اصفهان در نوروز ۹۷ قرار گرفت.

اصفهان با میدان نقش جهانش نمادی زیبا از این ورزش باستانیست که از دیرباز محل برگزاری چوگان بوده است.

چوگان که از ورزش های کهن ایرانی نامیده میشود، به دلیل رواج میان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان شهرت داشته است.

همچنین قدیمی‌ترین دروازه‌های چوگان دنیا از جنس سنگ در میدان امام (ره) قرار دارد که پیشینه این ورزش را نمایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.