رالی کلاسیک
2018/05/06
پیوستن سایت جهانی چهلستون به کمپین ساعت زمین
2018/05/06

نوروزگاه (برنامه های چهلستون)

یکی از ماندگارترین خاطراتی که گردشگران داخلی و توریست های بین المللی در ایام نوروز ۱۳۹۷ در اصفهان تجربه کردند حضور در مجموعه فرهنگی، تاریخی چهلستون اصفهان بود. چهلستون اصفهان امسال نیز با گسترش فعالیت های فرهنگی و تفریحی خود بر غنای ارزش جهانی تاریخی خود افزوده بود.

برنامه های جنبی در کنار آثار تاریخی مانند برپائی سیاه چادرهای بختیاری و قشقائی و اجرای برنامه های شاد و مفرح موسیقی و رقص دستمال به سبک های بختیاری، قشقائی و کردی و برپائی غرفه های عرضه آش دوغ محلی و چائی سنتی (آتشی) و همچنین راه اندازی غرفه های عکس با لباس محلی و اجرای برنامه با زبان بختیاری زیبائی های چهلستون را دوچندان کرده بود.

با توجه به استقبال فراوان مردم از برنامه های جنبی چهلستون، نمایشگاه عرضه صنایع دستی و سوغات اصفهان و برنامه هائی از قبیل طبخ سمنوی سنتی شهرضا در حاشیه برنامه ها صورت گرفت که مورد اقبال، حضور  و شور و نشاط گردشگران در این برنامه ها قرار گرفت.

آیین سنتی پخت سمنوی شهرضا در نوروزگاه اصفهان

این آیین پویای فرهنگی همه ساله در هفدهم ربیع الاول که مصادف است با میلاد باسعادت پیامبراعظم « ص » در شهرضای اصفهان برگزار می شود که قدمتی۵۰۰ ساله نیز دارد.

بر اساس اعتقادات عمیق مذهبی که از دیرباز تا کنون در بین مردم مومن وانقلابی شهرضا بوده است، پخت سمنو یکی از نذورات مهم این مردم می باشد که به نام « سمنوی دیگ جوش پنج تن آل عبا » شهرت دارد.

از خصوصیات تحسین برانگیز این غذا که عامل خاص بودن آن نیزشده است، تهیه تمامی مواد اولیه اش از آرد و جوانه گندم است که با افزودن آب، سمنویی شیرین و لذیذ را می سازد.

مردم شهرستان شهرضا به کمک مسئولین میراث آن مدتی است که در پی ثبت ملی سمنوی شهرضا در میراث معنوی هستند و با تکمیل مدارک ، به زودی شاهد چنین اتفاق فرخنده ای خواهیم بود.

پنجمین روز از نوروز باستانی سال ۱۳۹۷، درباغ موزه چهل ستون ، ازگردشگرانی که از سراسر دنیا به نصف جهان آمده بودند با ۵تن سمنوی شهرضا ،پذیرایی گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *